SEO ve Google Amca

Posted on Mayıs 2, 2008. Filed under: SEO | Etiketler:, |

SEO “arama motoru doktoru” ifadesinin kısaltılmışıdır.

SEO hizmeti veren bir kişinin amaç ve gayesinde acente ve danışmanlıklar web sitesi sahiplerine kopya yazmaktan site mimarisiyle ilgili tavsiyede bulunma ve sitenin gönderilebileceği ilgili dizinleri bulmaya yardımcı olmaya kadar yararlı hizmetler sunmaktadır. Bununla birlikte, etik olmayan birkaç SEO fazlasıyla agresif pazarlama faaliyetleri ve arama motoru sonuçlarını adil olmayan şekilde etkilemeye yönelik girişimleri ile sektöre kara bir leke sürmektedir.

Peki Google‘un SEO çalışmalarına bakış açısı nedir? bu konuda tavsiyeleri neler? hiç merak ettinizmi?

Google amca der ki;

Google‘ın herhangi bir SEO ile ilişkisi bulunmamasına ve tavsiyeler vermemesine karşın, sizin, sitenize katkıda bulunacak bir SEO ile sadece arama motorundan düşmenize neden olacak bir SEO’yu ayırt etmenize yardımcı olacak birkaç ipucumuz bulunuyor.

Bu ipucları nelerdir peki gelin beraber hem okuyalım hem yorumlayım.

* Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.

Hiç bir web siteniz olmamasına rağmen SEO çalışmları için sizlere yardımcı olmak isteyen ve arama moturlarında üst sıralarda çıkmayı vaad eden firmalara ne kadar güvenebiliriz ? ” Spamcı SEO şirketi ” kulağa pek hoş gelmiyor değilmi? 🙂 Ama maalesef bu tür şirketler olmakla beraber buralarla çalışacak kişilerin daha dikkatli olmasını bende birkez daha uyarıyorum. Peki Google amca bu konuda görüşünü öğrenelim, Google amca sen ne diyorsun bu spamcı SEO şirketlerine ?

Google amca der ki;

Şaşırtıcı ama bizler de bu spam e-postalardan alıyoruz:

“Sayın google.com.tr,
Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim…”

“Gece yağ yakma”ya yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış kişilerden fon aktarımına yardımcı olma talebinde bulunma konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterebilirsiniz.

* Kimse Google‘da 1 numara olmayı garantileyemez.

Bu tür iddaalar ortaya atmak büyük cesaret ister, kimse sıralamalarda istediği siteyi istediği sayfa ve sırada listeyebilecek imkanı olmamasını birkez daha hatırlatmak isterim. Bazı acemi webmasterlar ve internet kullanıcıları Google arama sonuçlarında sağ tarafta ve üst sırada sarı bölmede çıkan reklamları arama sonuçları olarak yanlış algıyorlar. Unutmamak gerekirki arama sonuçlarında listelenme politakası/formülü tamamen gizli ve gizliliğini Google korumaktadır. Google amca sen bizi 1 numara yapabilirmisin ?

Google amca der ki;

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google‘a “öncelikli gönder” hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında, Google‘a doğrudan bir site göndermenin tek yolu URL EkleWeb Yöneticisi Araçları‘ndan yararlanmaktır. Üstelik bu işlemi kendi başınıza herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz. sayfamızdan veya Web Yöneticisi Araçları‘ndan yararlanmaktır. Üstelik bu işlemi kendi başınıza herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

* Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

Görüştüğünüz ve anlaştığınız SEO şirketi veya kişilerden ayrıntılı bilgiler istemeyi unutmayın !. Araştırmacı olun ve aklınıza takılan konularda sorularınızı sorun. Google amca sen ne diyorsun bu konuya?

Google amca der ki;

Belirsiz konularda açıklama yapmalarını isteyin. SEO sizin adınıza giriş sayfaları veya “ıskarta” etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılır. Google‘ın dizini. Son olarak, kiraladığınız şirketlerin faaliyetlerinden sorumlusunuzdur, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla “yardımcı olduklarını” tam olarak bilmeniz gerekir.

* Asla bir SEO bağlantınız olmamalı.

Sonuçta SEO’ların verdiği hizmeti sizlerde yapabilirsiniz, doğa üstü güclere sahip olmadıklarını tekrar hatırlatmak isterim. Vaktiniz oldukça ücretsiz kaynak site ve forumlardan SEO çalışmaları için başlangıç seviyesindeki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Google amca haklımıyım ?

Google amca der ki;

“Hepsi ücretsiz” bağlantılarının, bağlantı popülerlik planlarının etkisi veya sitenizin binlerce arama motoruna gönderme hakkında konuşan SEO’lardan uzak durun. Bunlar, başlıca arama motorlarının sonuçlarında sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız denemelerdir.

* Bazı SEO’lar size, anahtar kelimeleri doğrudan tarayıcının adres çubuğuna yazma özelliğini satmaya çalışabilir.

Bunu asla tasvip etmediğimi ve bu tür yazılımlardan gelecek geri dönüşümlerin sitenize hiç bir etki yapmayacağını tekrar tekrar hatırlatmak isterim. Bu tür casus programlarla çalışma yapmak hukuk kurallarına aykırı bir durumdur. İsterseniz birde Google amcama sorun.

Google amca der ki;

Bu tür tekliflerin çoğu, kullanıcıların ekstra yazılım yüklemesini gerektirmekte ve çok az kullanıcı bunu yapmaktadır. Bu tür teklifleri çok dikkatli değerlendirin ve istenen uygulamaları indirmiş kullanıcıların bildirdikleri sözde sayılar hakkında şüpheci davranın.

* Makul bir biçimde seçim yapın.

Bir SEO kampanyasında bulunup bulunmayacağınızı bir kez daha dikkatli düşünün, bu hizmet sonucu sitenizin daha önceki konumundan daha geri düşme ihtimalini unutmayın !. SEO çalışmaları için anlaştığınız kişi ve şirketleri iyice araştırın, daha önceki çalışmaları ve sonuçlarının raporlarını isteyin. Unutmayınki bu tür girişimlerden sonra yanlış ve kural ihlali içeren hareketlerde bulunan siteler Google tarafından çok ağır cezalar alabiliyor ve sitenizin uzun bir süre arama sonuçlarında yer alamıyor. Sence Google amca ?

Google amca der ki;

Bir SEO’ya katılıp katılmayacağınızı düşünürken, sektör ile ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin tek yolu elbette Google‘dır. Aynı zamanda, özellikle saldırgan içerikli bir SEO’nun yer aldığı bu makale de dahil, basında yer almış basında yer almış birkaç uyarıcı hikayeyi de arayıp bulmak isteyebilirsiniz. Google, özel şirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmiş iş davranışının açık bir şekilde kapsamı dışında kalan uygulamaları takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandıran firmalarla karşılaşmıştır. Dikkatli olun.

Yazının devamı için tıklayınız

Hazırlayan: Fatih Kalyoncu

Reklamlar

Make a Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

3 Yanıt to “SEO ve Google Amca”

RSS Feed for Google, SEO ve Webmaster Blog Comments RSS Feed

Teşekkür ederzi.Güzel bir yazı olmuş.
Ben de bu konulara yeni yeni alaka duymaya başladım.
Seo nedir ne yapar az buçuk anlamış olduk.

tebrikler güzel yazı

Google amcan doğru söylemiş :p
Tebrikler güzel benzetme.


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: