Arama Motoru Optimizasyonu

Posted on Ağustos 26, 2008. Filed under: SEO | Etiketler:, , , , , , , , , , , |

İyi bir arama motoru optimizasyonu nasıl yapılmalıdır ? nelere dikkat edilmelidir ? püf noktalarını nelerdir?

Tüm bu sorularınıza yanıtı geçmeden şunları belirtmemiz lazım, iyi bir optimasyon için temel bilgileriniz olduğunu varsayarak planlı bir şekilde sitenizi arama motoru dostu yapmaya başlayacağız.

İki tür optimizasyon bulunmaktadır, bunlar ;

* Site içi optimizasyon
* Site dışı optimizyasyon

Site içi optimizasyon

* Tasarım ve kodlama yapısı: Sitenizde optimizyasyona ilk önce tasarımdan başlayacağız. İyi bir SEO için tasarım konusunda iki önerim olacak. Web 2.0 tarzı veya XHTML , CSS tarzı tasarım.

* <h1> </h1> etiketi: Arama moturu örümcekleri tarafından siteniz taranırken yukarıdan aşağıya doğru taranır ve siteniz için önemli kelimeleri <h1> etiketi ile gösterdiğinizde arama sonuçlarında şansınız daha yüksek olacağını unutmayın!. Sitenizde banner şeklinde slogan veya logo yerine <h1> etiketi ile sloganızı yazmanızı öneririm.

* Meta-tag: Sitenizin kod yapısında meta-tag lar kullanmanız size avantaj getireceğinden emin olabilirsiniz. Özellikle Title ve Keywords tagları ile arama sonuçlarında etkili olacağınızı hatırlatmak isterim.

* Sitemap: Yani site haritası, çok önemli bir hususdur çünkü 1 sayfa içinde 200 iç bağlantıdan fazlası arama motoru örümcekleri tarafından pek hoş karşılanmaz ama sitemap sayesinde sitenizdeki tüm sayfaları örümcek botlarına iletmenize yardımcı olacakdır.

* SEF Link: Site içi linklerde SEF linkler kullanmanızı tavsiye ederim.  Arama sonuçlarında title, keywords, içerik, alan adı, pagerank, dmoz, alexa vs vs gibi etkenler önemlidir bu etkenlerden biride SEF link yapısıdır

* robots.txt: Sitenizde mutlaka ama mutlaka olması gereken diğer önemli husus. Sakın teknoloji gelişti Google amcam’da değişti demeyin!. Hala robots.txt ‘in önemi çok büyük.

* Orjinal İçerik: Bu kadar etkeni uyguladıkdan sonra copy/paste içerik kullanmanızın bir anlamı yok? Çünkü ne yaparsanız yapın bir yazının kopyası ile hiç birşey elde edemeyeceğinizi bilin!. Lütfen alıntı yaparkende mutlaka not düşün. Mümkün mertebe kendi yazılarınızı kendiniz hazırlayın.

Site dışı optimizasyon

İlk başta herşeyden önce bir yanlış, yanlış demeyelimde pek sağlıklı olmayan düşünceyi kafamızdan silelim.  ” PageRank’i ne kadar yüksek bir siteden link alırsam o kadar üstte çıkarım ” mantığı ne kadar doğru ise bir o kadar da yanlışdır!. Açıklamasını aşığda yapacağım.

* Sayfa değeri yüksek link alımı: Bir çok arkadaşımın yaptığı hata!. Mesala sayfa değeri 5 ama Google kayıtlı sayfası sadece 3 ve alexa değeri 20 milyon 🙂 bu siteden link alacağınıza sayfa değeri 2 ama alexa değeri 100 bin , dmoz’da kayıtlı ve Google kayıtlı sayfası 100 bin oladan sayfadan link aldığınızda daha çok sitenize etki yapacakdır 😉

* Hyper Text : Link alırken bir çok arkadaşımın yaptığı yine aynı hata !..” http://www.mahmut.com&#8221; yerine ” Mahmut – Mahmutun resimleri ” şeklinde link almanızını öneririm.

* Çöplük: Yine bir hata !. Bir sayfadan dış bağlantı sayısı en fazla 100 olması maküldür, 100 bağlantıdan fazlası o site için spam veya fişleme olacağını unutmayın. Sitenizin üzerinde kötü bir etki bırakabilir dikkat!.

* Dmoz’a kayıt olun: Dmoz Google‘ ın dizinidir, yani dmoz’da bulunan bir siteye Google daha farklı davranacağını unutmayın.

Yazan, Hazırlayan : Fatih KALYONCU

Reklamlar

Make a Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bir Yanıt to “Arama Motoru Optimizasyonu”

RSS Feed for Google, SEO ve Webmaster Blog Comments RSS Feed

Teşekkürler güzel 1 kaynak olmuş.


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: